Zawody naszych zawodników w Jaszkowie !


W dniach 22-24 lutego zawodnicy Klubu Jeździeckiego Podkowa Gruszczyn uczestniczyli w Zawodach Ogólnopolskich i Towarzyskich w Skokach przez przeszkody, które odbyły się w Centrum Hipiki Jaszkowo u p. Antoniego Chłapowskiego.

 

W Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży uczestniczyli:

- Katarzyna Matuszewska i Odyseusz

- Julia Klinge i Pokusa

- Stanisław Stołowski i Montana

 

natomiast w Zawodach Towarzyskich w Skokach przez przeszkody brali udział:

- Patrycja Kamieńska i Spencer

- Weronika Kamieńska i Maks

- Karol Luboński i Manix

- Stanisław Stołowski z końmi Baryt i Matador

 

wraz z luzakami oraz p. trener Martą Stołowską-Lubońską.

 

W piątek jako pierwsze wystartowały w konkursie 90cm z oceną stylu jeźdźca Julia Klinge i Pokusa oraz Katarzyna Matuszewska i Odyseusz.

 

Julia i Pokusa w poprawnym przejeździe uzyskała 3,5 pkt, Katarzyna Matuszewska w pierwszym przejeździe uzyskała 3,5pkt co dało jej, Julii i kilku innym zawodnikom pozycje ex aequo 2-9, jednak bardzo dobry drugi przejazd na 2,5 pkt uplasował Kasie i Odyseusza na 1 miejscu!

 

Konkurs 100cm z oceną stylu jeźdźca po bardzo dobry przejeździe wygrał Stanisław Stołowski na Montanie z wynikiem 1,5pkt, para ta w konkursie 110cm także z oceną stylu jeźdźca po przejeździe na 3,5 pkt załapała się na najniższy stopień podium czyli 3 miejsce w konkursie.

 

 

 

I to na koniec piątkowych zmagań naszych zawodników. Może po krótce opiszę konkursy z oceną stylu jeźdźca, gdyż nie są one tak proste do oceniania.

 

Na Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży pierwszego dnia czyli w piątek zawsze rozgrywane są konkursy z oceną stylu jeźdźca, mają one na celu wyłonic zwycięzcę nie po szybkości przejazdu ale po tym czy był on pojechany prawidłowo i technicznie, czy np. linie przeszkód zostały przejechane płynnie w odpowiedniej ilości foule pomiędzy, czy jeździec galopował z dobrej nogi w każdym zakręcie, czy podążał w skoku za koniem.

 

Konkursy tego typu, którym także jest egzamin na III licencję (konkurs licencyjny) mają za zadanie podnosic poziom techniczny jeżdżenia zawodników i promowac tych zawodników, którzy jadą płynnie, poprawnie, z dobrej nogi, a nie ścigają się "byle do przodu".

 

Przejazdy oceniane są na bieżąco przez sędziego z odpowiednimi uprawnieniami. Inaczej niż w konkursie licencyjnym, w konkursie z oceną stylu jeźdźca przejazdy są "w trakcie" oceniane, wraz z tym, na której przeszkodzie jeździec dostał punkty i za co. W konkursie licencyjnym wynik (czy zawodnik zdał na III licencję sportową) i opis przejazdu następuje na sam koniec, gdy zawodnik już skończy swój przejazd.

 

Sędziowie oceniają przejazd w skali 0-3,5pkt (przejazd zaliczony czyli dobry) oraz powyżej 3,5 pkt czyli B.O. (bez oceny czyli średni lub kiepski przejazd). Za każde przewinienie zawodnik dostaje od 0,5-1pkt, na koniec jeszcze oceniane jest "wrażenie ogólne", za które sędzia może przyznac od 0-3,5pkt i więcej.

 

Jeśli ktoś dostał 0-0,5pkt za cały przejazd - przejazd był idealny, świetny, gdy jest to 1-2pkt przejazd był bardzo dobry, natomiast od 2,5-3,5 przejazd był dobry. Osoby, które otrzymały powyżej 3,5pkt czyli B.O. nie są wyczytywani do wyjazdu do dekoracji.

 

 

 

W sobotę jako pierwsza na parkur wjechała Weronika Kamieńska skartująca na kucu Maks w konkursie 70cm towarzyskim, para ta wygrała konkurs, jako druga w konkursie uplasowała się Patrycja Kamieńska i Spencer.

 

W następnym konkursie 80cm towarzyskim dziewczyny po bardzo dobrych przejazdach zamieniły się miejscami na podium, tym razem wygrała Patrycja na Spencerze, druga była Weronika na Maksie, a do trójki na podium dołączył kolejny zawodnik z KJ Podkowa Gruszczyn - Stanisław Stołowski i Matador.

 

W konkursie 90cm zawodów ogólnopolskich wystartowały Julia na Pokusie oraz Kasia na Odyseuszu, dziewczyny zjeżdżały z parkuru z jedną zrzutką.

W konkursie 100cm Julia i Pokusa miały jedną zrzutke, Kasia i Odyseusz zajęły po bezbłędnej 2 fazie miejsce 4, natomiast Stanisław Stołowski i Montana uplasowali się na miejscu 2 w konkursie.

 

W niedziele Julia Klinge i Pokusa startowały w finale grupy C. Stanisław Stołowski i Montana w finale grup D i E zjechał z parkuru z jedną zrzutką, tak samo jak Katarzyna Matuszewska i Odyseusz, którzy w finale grupy Dzieci II też popełnili jeden błąd.

 

Późnym wieczorem do startu przystąpił Karol Luboński na Manixie oraz Stanisław Stołowski na Barycie.

Stanisław Stołowski i Baryt dwukrotnie pokonali parkur klasy LL bezbłędnie.

Karol Luboński i Manix w konkursie klasy LL przejechali parkur bezbłędnie, natomiast w konkursie klasy L mieli dwa błędy na parkurze.

 

 

Zawody bardzo udane dla zawodników KJ Podkowy Gruszczyn!

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do treningów!


 • Nasza czołowa trójka na podium!
  Nasza czołowa trójka na podium!
 • Patrycja Kamieńska i Spencer
  Patrycja Kamieńska i Spencer
 • Patrycja Kamieńska, Weronika Kamieńska
  Patrycja Kamieńska, Weronika Kamieńska
 • Weronika Kamieńska i Maks
  Weronika Kamieńska i Maks
 • Weronika Kamieńska i Maks
  Weronika Kamieńska i Maks
 • Patrycja Kamieńska i Spencer
  Patrycja Kamieńska i Spencer
 • Julia Klinge i Pokusa
  Julia Klinge i Pokusa
 • Stanisław Stołowski i Montana
  Stanisław Stołowski i Montana
 • Katarzyna Matuszewska i Odyseusz
  Katarzyna Matuszewska i Odyseusz
 • Katarzyna Matuszewska i Odyseusz
  Katarzyna Matuszewska i Odyseusz
 • Julia Klinge i Pokusa
  Julia Klinge i Pokusa
 • Julia Klinge i Pokusa
  Julia Klinge i Pokusa
 • Katarzyna Matuszewska i Odyseusz
  Katarzyna Matuszewska i Odyseusz
 • Julia Klinge i Pokusa
  Julia Klinge i Pokusa